"Zespoły, które współpracują osiągają zazwyczaj lepsze rezultaty a praca odbywają się w dobrej atmosferze. Takie środowisko jest przyjaźniejsze również dla osób w rolach menagerskich, liderskich."
Floor Vullings
Współtwórca Skali Współpracy
  • Jak to się dzieje, że niektóre jednostki i zespoły intensywnie ze sobą współpracują, a inne nie?
  • Co sprawia, że zespół, który świetnie działał potrafi się nagle rozpaść?
  • Co zrobić z tymi, którzy unikają konfliktu lub tkwią w stagnacji?
  • Jak budować zaangażowanie wśród członków organizacji?
 

Między innymi te pytania zadawali sobie twórcy Skali Współpracy.

Główną ideą inspirującą twórców Skali Współpracy jest poszukiwanie optymalnego, efektywnego sposobu działania, dążącego do współpracy. Wiele lat obserwacji, pracy z klientami z różnych branż, zaowocowało stworzeniem „mapy”, która ułatwia osobom i organizacjom „poruszać się” pomiędzy różnymi rodzajami współdziałania.

Według twórców modelu, grupy i jednostki funkcjonują pomiędzy trzema ogólnymi „stanami” „światami”: zmagania, unikania i współpracowania.

  • świat Zmagania – w którym dominuje opór, konflikt i przeciwstawianie się;
  • świat Unikania – w którym unika się relacji, wykonywania działań i zaangażowania;
  • świat Współpracowania – prowadzący do płynnego działania, nastawionego na zaufanie i rozwój zespołu.
 

 

Każdy ze stadiów rządzi się swoimi prawami.

To co je łączy, to fakt, że im więcej jednostek w nich się znajduje – tym bardziej „przyciągają” do danego stadium innych tworząc swoistą, grupową „grawitację”.

Znalezienie się w konkretnym stanie ma swoje konsekwencje; zmaganie generuje opór, unikanie oznacza dystans, a współpraca przyczynia się do wzrostu zaufania. Do każdego z tych stanów prowadzą „klucze”, czyli narzędzia, techniki, zachowania, które mogą sprzyjać przemieszczaniu się pomiędzy nimi.

Model składa się z 8 warstw proponując pogłębione zrozumienie gdzie zespół aktualnie się znajduje i jakie kroki należy podjąć by była możliwa zmiana.

 

 

Oczywiście, model jest pewnym uproszczeniem, dzięki temu stosunkowo szybko może być zrozumiany i zaimplementowany przez zespołu czy organizacje.

Stosując go w praktyce, można łatwo zorientować się, gdzie na Skali Współpracy grupa czy jednostka aktualnie się znajduje i jakie kroki warto podjąć, by pomóc jej członkom udoskonalić współpracę.

Więcej o konkretnych aspektach Skali Współpracy przeczytasz na naszym blogu.