Skala Współpracy w naszej organizacji: od czego zacząć?

"Zainteresowała nas Skala Współpracy. Chcielibyśmy wprowadzić ją do naszej organizacji. Co Pani radzi - czy wysłać trenerów i kierowników na certyfikację?"
Janina Nowak
, Specjalistka Dział Kadr i Rozwoju Zawodowego

To autentyczne pytanie od klientki, Specjalistki w Dziale Kadr i Rozwoju Zawodowego, zainspirowało mnie do napisania tego artykułu.

Wiele możliwych dróg

Skala Współpracy nie jest celem samym w sobie. Jest jednym z dostępnych narzędzi, podejść, które może pomóc zbudować kulturę organizacji, w której stawia się na satysfakcjonującą współpracę w zdrowym środowisku pracy.

Skalę traktujemy jak pomocną mapę, która pomaga nam w drodze do wyznaczonego celu.

Sposobów na pracę ze Skalą Współpracy jest wiele. Znamy historię różnych organizacji. Jednak najczęściej dzieje się to:

  • oddolnie – jedna lub kilka osób doświadczyła gdzieś działania modelu, sama zaczęła go stosować i zaciekawiła innych
  • od góry – trenerzy, zespół HR, osoby w rolach liderskich zainteresowały się Skalą i „zaprosiły” ją do siebie

Nas najczęściej pytacie o tę drugą drogę.

Zaczynamy od liderów

Jeśli organizacja jest zdecydowana na podjęcie długofalowego procesu ze Skalą Współpracy – wtedy warto zaplanować go w kilku etapach.

  1. Warsztat dla liderów
  2. Warsztat dla całego zespołu z liderami
  3. (Certyfikacja trenerów)
  4. Follow up liderów

Zaczynamy od liderów, kierowników, zespołu zarządzającego + trenerów w organizacji.  Razem z nimi przechodzimy proces zrozumienia Skali Współpracy i wstępnego „przełożenia” jej na język danej organizacji. Oczywiście wszystko w ciekawej i angażującej formie. 

Taki warsztat nie powinien być krótszy niż 6 godzin. 

Dlaczego zaczynamy od liderów, a nie całego zespołu? Chcemy, aby nie poznawali Skali od zera ze swoim zespołem.

Przez to, że zbudujemy  rozumienie liderów i przejdziemy wspólne doświadczenie wcześniej – później bardzo skorzystają na warsztacie z zespołem. Będą mieli szansę poprzyglądać się jak działa ich zespół, być już w roli doradczej, wspierającej.

Warsztat dla całego zespołu może trwać od 4 do 8 godzin.

Dopiero kolejnym etapem, o ile jest potrzebny, mogłaby być certyfikacja trenerska.

Celem certyfikacji jest wyposażenie chętnych w kompetencje tłumaczenia i pracy z modelem. Jest to więc naturalny krok dla trenerów wewnętrznych, coachów lub kierowników/liderów, którzy zachwycili się Skalą i wiedzą, że chcą poznać ją lepiej.

Certyfikacja trwa 3 dni szkoleniowe (często w formie 2 pełne dni na żywo + 2 x 3h online).

Ciekawym krokiem może być tzw. follow – up czyli warsztat dla liderów po kilku miesiącach, który skupia się na przywództwie inspirowanym skalą, w bardziej zaawansowanych odsłonach. Taki warsztat może trwać od 4 godzin do 2 dni.

Co dalej?

W zależności od tego co dzieje się w danym zespole, stopniowo można wzmacniać poszczególne obszary wspierające dobrą współpracę. Zdarza się, że w takim procesie osobno realizujemy warsztaty związane z komunikacją, budowaniem zdrowego środowiska pracy. Coachingowo wzmacniamy liderów, pracujemy nad wykorzystaniem talentów, a czasem nawet nad strategią zarządzania. 

Wszystko to na „mapie”, którą jest Skala Współpracy.

Zapraszamy do współpracy!

Udostępnij

Powiązane wpisy